Sudrabu Edžus PLENĒRS

Katras vietas vērtību nosaka vēstures notikumi, vide un cilvēki. Viena no Gramzdas pagasta vērtībām ir te no 1888. līdz 1906. gadam dzīvojušais rakstnieks, skolotājs, arī 1905. gada revolūcijas dalībnieks Sudrabu Edžus, kura mūžs bijis raibs gluži kā dzeņa vēders.

Viņš saprata, ka neviena lieta pasaulē netiktu atklāta, ja nebūtu tādu dullo, kuri iet, meklē, mēģina saprast lietu kārtību un radīt jaunu. Varbūt tieši tāpēc Gramzdā 1901. gadā tapa Sudrabu Edžus stāsts jaunatnei „Dullais Dauka”, kuru zina visā Latvijā. Kas ir aiz horizonta? Kā tas ir, ka Zemi, Mēnesi un Sauli nekas netur? Kur paliek Saule, kad tā noriet? Šo jautājumu dēļ zinātkārais puika Dauka stāstā tika saukāts par dullo.

Kā aizgājušajam laikam turpināt dzīvot vēl šodien, savu vērtību saglabājot? Tādi mazliet virs zemes staigājoši, idejas radoši un horizontu meklējoši ļaudis taču ir arī tagad. Tautā ir teiciens – tāds tādu atrod… jo, piekritīsiet, kļūt par rakstnieku, tāpat kā kļūt par mākslinieku, jau arī ir tāds zināms dullums!

Tāpēc šovasar norisināsies Sudrabu Edžus dullumam veltīts plenērs ar vairāku jau pieredzējušu un jauno mākslinieku piedalīšanos, kura rezultātā Gramzdas Mežaparkā 11.septembrī – Sudrabu Edžus dzimšanas dienā – atklāsim Meža galeriju. Mākslinieki savā radošajā procesā iedvesmojas no Sudrabu Edžus dzīves un darbiem, veidojot lielformāta gleznas, kas rotās Gramzdas Mežaparka takas visu cauru gadu un ļaus dabas un aktīvās atpūtas baudītājiem vienlaikus kļūt arī par mākslas un kultūras baudītājiem.

Mākslinieki šobrīd strādā pie skicēm, kas plašākai publikai tiks prezentētas šī gada 10. jūlijā Liepājas simfoniskā orķestra Ē. Rimbeniekam veltīta koncerta Smaižu baznīcā apmeklētājiem, tādējādi šovasar aicinot apkārtnes iedzīvotājus vērst uzmanību uz veseliem diviem Gramzdas dižgariem, kas atstājuši savas pēdas ne tikai novada, bet arī visas Latvijas vēsturē.

Aicinām sekot līdzi aktuālajai informācijai par pasākumiem!